Szukaj
Close this search box.

Słownik pojęć

Usługa logistyczna

Czym jest usługa logistyczna? W ten sposób określa się jedną z wielu usług w procesach logistycznych lub szerzej Łańcuchu Dostaw, która może być wydzielona z procesów organizacji i realizowana przez podmiot zewnętrzny. Warto zaznaczyć, że usługa logistyczna to pojęcie, w przypadku którego nie została przyjęta jedna definicja. Często uznaje się ją za produkt logistyczny organizowany zarobkowo przez firmę zewnętrzną, który może obejmować np. transportowanie towarów wraz z profesjonalną obsługą w obszarze formalnym, prawnym i celnym.

Usługa logistyczna jest terminem, który mieści w sobie różne kategorie usług świadczonych przez zajmujące się nimi firmy logistyczne. Można wyróżnić cztery podstawowe rodzaje usług logistycznych.

  • Usługi spedycyjne – w ich ramach wykonywane są czynności niezbędne do odpowiedniej organizacji transportu różnego typu ładunków. Do podejmowanych w ich ramach działań można zaliczyć m.in. załadunek i wyładunek towaru, wybór środka transportu czy przygotowanie i rozliczenie wymaganej dokumentacji transportowej.
  • Usługi transportowe – obejmują przewóz ładunków w precyzyjnie ustalanych warunkach, które uwzględniają specyfikę danej przesyłki.
  • Usługi magazynowe – w zakresie tych usług znajduje się zarządzanie zapasami obecnymi w magazynie oraz szereg innych działań. Wśród tych czynności możemy wyszczególnić m.in. przyjmowanie i wydawanie towarów, czy kompletowanie i obsługę zamówień złożonych przez klientów.
  • Usługi dodatkowe – zalicza się do nich różnorodne działania takie jak np. obsługa zwrotów, etykietowanie towarów czy pakowanie zamówień.

Należy zauważyć, że część firm oferuje kompleksową realizację zleceń logistycznych, obejmującą m.in. spedycję, transport, magazynowanie oraz obsługę formalno-prawną.

Korzystanie z oferty firm zewnętrznych w zakresie usług logistycznych pozwala organizacji na realizację celu, jakim jest optymalizacja procesów logistycznych w takich obszarach jak m.in. transport, dystrybucja czy magazynowanie.

Wyszukaj inne słowo

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Indeks