Analiza ABC to podstawowa i najszerzej wykorzystywana metoda klasyfikacji pozycji materiałowych. Jej innymi często stosowanymi nazwami są: metoda ABC oraz klasyfikacja ABC. Z analizy ABC korzysta się w celu określenia ich priorytetu oraz istotności dla operacji w procesach firmy, wśród których można wyróżnić m.in. planowanie produkcji, zarządzanie zapasami, zarządzanie zakupami czy sprzedażą. Metoda ABC polega na zgrupowaniu pozycji materiałowych w porządku malejącym, zazwyczaj według rocznej wartości sprzedaży lub innego kryterium kluczowego dla danego procesu lub zagadnienia, np. wielkości produkcji. Tak przygotowana lista jest następnie dzielona na trzy klasy, nazywane A, B i C.
Analiza ABC – wsparcie w skutecznym zarządzaniu zasobami w firmie produkcyjnej
Na jakie trzy klasy lista pozycji materiałowych jest dzielona w ramach klasyfikacji ABC?
- Klasa A zazwyczaj reprezentuje od 10% do 20% liczby wszystkich analizowanych pozycji i od 50% do 80% wartości kryterium, np. wartości sprzedaży.
- Klasa B zwykle obejmuje około 20%-30% pozycji i około 15% wartości kryterium.
- Klasa C zawiera ok. 50% wszystkich analizowanych pozycji i stanowi zazwyczaj 5% wartości kryterium.
Często w analizie ABC wyróżnia się dwie dodatkowe grupy materiałowe.
- Klasa D odpowiada za ostatnie 0,5% analizowanego kryterium i jest wykorzystywana w organizacjach z wieloma pozycjami materiałowymi podlegającymi analizie.
- Klasa N grupuje nowości na liście materiałowej wg określonej definicji i jest stosowana w organizacjach z dynamicznie zmieniającą się listą materiałów podlegających analizie.
Jakie korzyści płyną z zastosowania metody ABC w organizacji? Przede wszystkim usprawnia ona sterowanie poszczególnymi procesami, ale także umożliwia m.in. efektywne zarządzanie kosztami. Umiejętnie wykorzystywana analiza ABC to także przydatne narzędzie w realizacji zadania, jakim jest optymalizacja procesów w firmie produkcyjnej.