Szukaj
Close this search box.

Słownik pojęć

Available to Promise

Co oznacza pojęcie Available to Promise? W ten sposób określa się przedział zapasów w firmie oraz planowanej produkcji przyjętej w ramach planów produkcyjnych, który może zostać przeznaczony na zapewnienie dodatkowych ilości zamówień klientów. Podstawowym celem, dla którego stosuje się i wyznacza ATP, jest możliwość szybkiego potwierdzania nowych zamówień bez konieczności przeprowadzania skomplikowanych weryfikacji planów i harmonogramów produkcji. Dzięki temu możliwa jest skuteczna optymalizacja procesów związanych ze sprzedażą i obsługą klienta.

Kiedy wiemy już, jaka jest określająca Available to Promise definicja, warto poznać, w jakim praktycznym kontekście stosuje się ten termin. Przykładowo, dla pierwszego okresu planistycznego, np. tygodnia, wielkość ATP to dostępne saldo zapasów pomniejszone o zamówienia klientów. Stanowi ono istotną, wiarygodną informację w kontekście możliwości potwierdzenia nowych zamówień złożonych przez klientów.

Umiejętne wdrożenie w firmie mechanizmu Available to Promise oraz procedur potwierdzania dat dostępności, a także bieżący monitoring statusu realizacji zamówień są fundamentem efektywnej koordynacji realizacji zamówienia. Ona z kolei jest jednym z podstawowych elementów, które składają się na Skuteczne Planowanie Operacyjne w firmie.

Wyszukaj inne słowo

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Indeks