Szukaj
Close this search box.

Słownik pojęć

Insourcing

Insourcing to termin, który oznacza strategię biznesową polegającą na wykonywaniu konkretnych zadań lub funkcji wewnątrz samej organizacji za pomocą własnych zasobów. Włączenie działalności realizowanej dotychczas poza przedsiębiorstwem w zakres wewnętrznej odpowiedzialności jest rozwiązaniem przeciwnym do modelu proponowanego przez outsourcing. Firma może zdecydować się na insourcing różnych aspektów swojej działalności, w tym takich jak np. produkcja czy zarządzanie logistyką.

Wiedząc, czym jest insourcing i jak wygląda jego definicja, warto przyjrzeć się celom, którym ma się on przysłużyć w organizacji produkcyjnej. Podstawowym powodem wdrażania insourcingu w firmach z tej branży jest chęć utrzymania pełnej kontroli nad zachodzącymi w nich kluczowymi procesami. Dzięki takiej strategii działania organizacja produkcyjna może zapewnić sobie liczne korzyści, wśród których znajdują się m.in. optymalizacja procesów i kosztów, większa elastyczność w relacjach z klientami czy wzrost jakości produktów. Insourcing umożliwia również uniezależnienie się od, często problematycznej, konieczności współpracy z wieloma zewnętrznymi usługodawcami i koordynacji przepływu informacji, materiałów czy samych rozliczeń finansowych.

Umiejętnie wdrożony insourcing w określonych działach organizacji może istotnie wpłynąć na poprawę jej rentowności oraz zwiększenie wydajności poszczególnych procesów. Większy nacisk położony na wewnętrzną realizację działań sprawia także, że firma zyskuje większą elastyczność i jest w stanie szybciej reagować na zmieniające się warunki rynkowe oraz oczekiwania klientów.

Wyszukaj inne słowo

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Indeks