Szukaj
Close this search box.

Słownik pojęć

APS

Co oznacza termin APS? To skrótowe określenie systemów klasy APS, z ang. Advanced Planning and Scheduling, które są wykorzystywane przede wszystkim w roli narzędzi wspierających planowanie operacyjne i harmonogramowanie produkcji. W kontekście systemów APS i tego, co to jest za rodzaj oprogramowania, należy wspomnieć, że wykorzystują one bardzo zaawansowane algorytmy matematyczne do przeprowadzania optymalizacji lub symulacji w zakresie planowania:

  • zdolności produkcyjnych,
  • zasobów ludzkich,
  • gospodarki materiałowej,
  • innych zasobów w celu realizacji potrzeb produkcyjnych firmy.

Nie jest to jednak jedyny powód tego, że coraz więcej firm produkcyjnych decyduje się na inwestycję w nowoczesne systemy APS. Za duży atut tego oprogramowania tej klasy uznaje się zdolność do jednoczesnego uwzględnienia szeregu ograniczeń i reguł biznesowych w trakcie realizacji powierzonego im zadania. Dzięki temu możliwe jest planowanie i tworzenie harmonogramów w czasie rzeczywistym dla precyzyjnego wspomagania decyzji operacyjnych.

Podstawą systemów klasy APS jest generowanie i ocenianie wielu scenariuszy, spośród których decydenci wybierają jeden do wykorzystania jako „oficjalny plan”. W ten sposób wsparcie zapewniane przez APS znacząco ułatwia skuteczne planowanie operacyjne. Korzyści, jakie organizacja może mieć z tego typu oprogramowania, jest znacznie więcej. Wśród nich znajdują się m.in.:

  • zwiększenie wydajności produkcyjnej dzięki lepiej zaplanowanym działaniom,
  • optymalizacja procesów związanych z organizacją pracy w dziale produkcji,
  • lepsza obsługa klienta wynikająca z usprawnionej wymiany bieżących informacji między produkcją a działem handlowym.

Więcej na temat znaczenia systemów IT w nowoczesnej firmie produkcyjnej przeczytasz tu: optymalizacja systemów IT.

Wyszukaj inne słowo

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Indeks