Cost cutting, czyli redukcja kosztów, to działania optymalizacyjne w procesach firmy, wykonywane w celu obniżenia kosztów i zwiększenia zysków. Podejmuje się je nie tylko w obliczu spowolnienia gospodarczego, ale także w okresie lepszej koniunktury, aby zapewnić przedsiębiorstwu produkcyjnemu rentowność, konkurencyjność i stabilny rozwój. Cięcia kosztów w organizacji powinny być realizowane w sposób, który nie wpłynie negatywnie na efektywność procesów, jakość wyrobów oraz zadowolenie klientów. Kluczem do osiągnięcia założonego celu jest profesjonalnie przeprowadzona optymalizacja procesów w organizacji.
Cost cutting w firmie produkcyjnej
W jaki sposób należy przeprowadzić redukcję kosztów w firmie produkcyjnej, aby jednocześnie zwiększyć generowane przez nią zyski? Prawidłowo realizowany cost cutting powinien rozpocząć się od dogłębnego przeanalizowania aktualnych kosztów w firmie. W ramach analiz należy wyznaczyć obszary w organizacji, które mają potencjał do optymalizacji i mogą przyczynić się do większych oszczędności oraz wypracowania bardziej okazałych zysków. Aby usprawnienie tych obszarów było możliwe, niezbędne jest sformułowanie szczegółowego planu modyfikacji, które trzeba będzie wdrożyć. Następnie należy zadbać o to, aby przygotowane zmiany zostały właściwie zaimplementowane. W wyniku tej optymalizacji możliwe jest stopniowe obniżanie kosztów operacyjnych oraz zagospodarowanie dodatkowych środków, które mogą być przeznaczone np. na rozwój przedsiębiorstwa.
Dobrze przeprowadzony program optymalizacji kosztów w organizacji nie ogranicza się jedynie do obszaru Produkcji, ale obejmuje także inne działy w firmie. Istotnym wsparciem w kwestii identyfikacji obszarów redukcji kosztów może okazać się analiza Pareto.