Szukaj
Close this search box.

Słownik pojęć

ERP

ERP – jaka jest jego definicja? Warto podkreślić, że ERP (Enterprise Resource Planning), podobnie jak kilka innych opisanych w niniejszym słowniku pojęć, można rozumieć na co najmniej dwa sposoby: koncepcyjny oraz narzędziowy.

W podejściu koncepcyjnym ERP definiujemy jako swego rodzaju ramy, w jakich organizowane, definiowane i standaryzowane są procesy biznesowe niezbędne do skutecznego planowania i kontrolowania organizacji, tak aby mogła ona wykorzystać swoją wewnętrzną wiedzę do poszukiwania korzyści zewnętrznych. Oznacza to, że poprzez wykorzystanie ERP w firmie produkcyjnej można zbliżyć się do osiągnięcia istotnego celu, który stanowi optymalizacja procesów biznesowych w organizacji.

Jeśli chodzi o narzędziowe i potoczne rozumienie pojęcia, jakim jest system ERP, to jego definicja może być ujęta jako oprogramowania służące do zarządzania przedsiębiorstwem. Najczęściej integruje ono w jednej bazie danych informacje ze wszystkich obszarów działalności przedsiębiorstwa, np. obsługa klienta i sprzedaż, produkcja i planowanie, logistyka i magazyny, finanse i księgowość. Globalnie najbardziej znanymi systemami tej klasy są SAP, Oracle czy IFS.

Jakie są najistotniejsze korzyści wynikające z wdrożenia systemu ERP w firmie produkcyjnej?

  • Możliwość dopasowania funkcjonalności i modułów oprogramowania ERP do potrzeb użytkowników.
  • Zintegrowany system informatyczny klasy ERP pozwala na bezpieczne gromadzenie danych, a także optymalizuje przepływ informacji między różnymi obszarami organizacji oraz poszczególnymi zespołami odpowiedzialnymi za dane zadania.
  • Wdrożenie i integracja systemu klasy ERP umożliwia skuteczniejsze zarządzanie organizacją oraz sprawowanie bieżącej kontroli nad przebiegiem procesów.
  • System ERP daje możliwość zwiększenia wydajności planowania zasobów przedsiębiorstwa.

Więcej o optymalizacji kluczowych systemów w firmie przeczytasz tu: Systemy IT – co mogą dać Twojej firmie? | Entra Group (entra-group.eu)

Wyszukaj inne słowo

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Indeks