Szukaj
Close this search box.

Słownik pojęć

Lekcja Jednopunktowa

Czym jest lekcja jednopunktowa? W ten sposób określa się narzędzie wykorzystywane jako wsparcie procesu szkolenia pracowników, które ma na celu utrwalenie wprowadzonych rozwiązań, zwłaszcza w miejscach, gdzie doszło do błędu ludzkiego. Jest to jednostronicowa instrukcja, która z wykorzystaniem wizualizacji prezentuje zarówno prawidłowy, jak i nieprawidłowy sposób wykonania określonej czynności, a także wynikający z tego odpowiedni lub nieodpowiedni efekt. Za przygotowanie lekcji jednopunktowej odpowiedzialny jest zazwyczaj kierownik lub specjalista zmianowy. Przekazane w jej ramach informacje ułatwiają prawidłową obsługę danego procesu oraz wspomagają efektywne utrzymanie ruchu.

Bardzo istotną cechą lekcji jednopunktowej jest jej prostota – celem jest możliwie najbardziej zrozumiałe wytłumaczenie danego zagadnienia, tak aby pracownicy nie mieli najmniejszych wątpliwości, jaki jest oczekiwany efekt danego działania lub procesu. Jednocześnie lekcja jednopunktowa powinna być zwięzła i oddziaływać na różne zmysły. Dlatego zawiera ona nie tylko opis słowny, ale także wizualizację w postaci graficznego przedstawienia np. danej czynności, procesu czy wyrobu.

Wykorzystanie lekcji jednopunktowych niesie za sobą wiele korzyści dla organizacji z branży produkcyjnej. Dzięki temu, że wdrożenie tego narzędzia jest szybkie i proste, można je zastosować, gdy tylko zajdzie taka potrzeba. Implementacja lekcji jednopunktowych pozwala osiągnąć cele, jakimi są:

  • usprawnienie procesu szkolenia pracowników,
  • optymalizacja procesów i poprawa jakości wytwarzanych wyrobów,
  • zwiększenie rentowności produkcji, dzięki wyeliminowaniu powtarzanych błędów.

Lekcja jednopunktowa stanowi również wsparcie dla budowy Kultury Ciągłego Doskonalenia w firmie produkcyjnej. Zalicza się ją do elementów wspierających Narzędzia Ciągłego Doskonalenia, których skuteczne wykorzystanie determinuje realne działanie Systemu Ciągłego Doskonalenia.

Więcej o Kulturze Ciągłego Doskonalenia przeczytasz tutaj: optymalizacja produkcji Lean.

Wyszukaj inne słowo

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Indeks