Czym jest cross docking i jak wygląda jego definicja? Tym mianem określa się jeden z systemów dystrybucyjnych, w którym towar jest przeładowywany od razu po dostarczeniu do magazynu (kompletacja), a następnie wysyłany do odbiorcy. Dzięki tym założeniom metoda cross docking pozwala na wyeliminowanie z łańcucha dostaw etapu związanego z magazynowaniem towaru. W efekcie możliwe jest znaczne skrócenie czasu realizacji zamówienia, a odbiorca szybciej otrzymuje to, co zamówił. Co istotne, system cross docking można zastosować nie tylko w przypadku produktów końcowych, ale także np. części czy surowców kierowanych na produkcję.
Kiedy znamy już definicję systemu cross docking i warto odpowiedzieć sobie na pytanie, co to rozwiązanie może zapewnić stosującej je organizacji produkcyjnej. Firma, która zadba o precyzyjne zsynchronizowanie wszystkich procesów przyjmowania i wydawania towarów, może zagwarantować sobie szereg korzyści, takich jak m.in.:
- wzrost efektywności wykorzystania przestrzeni w magazynie,
- optymalizacja procesów związanych z obsługą towaru w magazynie poprzez wyeliminowanie etapów składowania towarów oraz kompletacji zamówień,
- skrócenie czasu wysyłki zamówień,
- redukcja kosztów operacyjnych.
Gdzie zwykle znajduje zastosowanie metoda cross docking? Wykorzystuje się ją najczęściej w przypadku obsługi:
- produktów charakteryzujących się krótkim terminem przydatności, np. w branży spożywczej,
- produktów objętych promocją lub podlegających wyprzedaży,
- towarów wyróżniających się wysoką wartością, w przypadku których wymagany jest krótki czas dostawy do klienta,
- dużej liczby towarów charakteryzujących się stałym zapotrzebowaniem ze strony klientów.
Przeczytaj także: