Analiza FMEA (Failure Mode and Effect Analysis) to analiza rodzajów i skutków możliwych błędów. Metoda ta koncentruje się na zapobieganiu potencjalnym problemom jeszcze w fazie przygotowania (np. projektowania) produktu lub procesu. Jest to pewien rodzaj zarządzania ryzykiem, ponieważ w Modelu by Entra analizujemy za pomocą tej metody osobno prawdopodobieństwo wystąpienia problemu, jego dotkliwość po wystąpieniu oraz prawdopodobieństwo wykrycia. Warto zaznaczyć, że metoda FMEA, podobnie jak reguła Pareto, pozwala na skuteczniejsze zarządzanie jakością w przedsiębiorstwie produkcyjnym.
Zakres zastosowań metody FMEA w organizacji
Analiza FMEA jest narzędziem wykorzystywanym do realizacji celu, jakim jest optymalizacja procesów w firmie produkcyjnej. Można z niej korzystać zarówno na etapie wdrażania danych procesów lub produktów, jak i na etapie udoskonalania tych, które już istnieją. Metoda FMEA dzieli się na fazę przygotowania do badania, w ramach której przeprowadzane są takie czynności jak np. precyzowanie celu analizy czy gromadzenie danych oraz fazę właściwej analizy jakościowej, obejmującej także przygotowanie planu naprawy potencjalnie wykrytej wady.
Ze względu na rodzaj formalizacji i konstrukcji jest chętnie stosowana przez działy projektowe i techniczne. Podczas pierwszego wykorzystania potrafi być problematyczna ze względu na czasochłonność i mozolność. Z czasem, po osiągnięciu biegłości, można z jej pomocą osiągnąć bardzo dobre wyniki i wysoką efektywność działania.