Sales & Operations Planning jest procesem opracowywania planów, które zapewniają decydentom zdolność do strategicznego kierowania firmą w celu osiągnięcia przewagi konkurencyjnej poprzez integrację planów komercyjnych z zarządzaniem Łańcuchem Dostaw. Określany w skrócie jako S&OP Sales and Operations Planning łączy wszystkie procesy i plany biznesowe z obszaru:
- sprzedaży,
- marketingu,
- rozwoju,
- produkcji,
- zaopatrzenia,
- finansów,
w jeden zintegrowany zestaw planów. Następnie ten zestaw poddawany jest przeglądowi przez kierownictwo na poziomie zagregowanym, czyli na poziomie rodzin produktów.
Proces Sales & Operations Planning musi uzgadniać wszystkie plany dotyczące podaży, popytu i nowych produktów, zarówno na poziomie szczegółowym, jak i zagregowanym oraz wiązać się z biznesplanem. Prawidłowe działanie podczas procesu S&OP to ostateczne przedstawienie planów firmy na najbliższy lub średni okres, obejmujące horyzont wystarczający do planowania zasobów, a nie do wspierania rocznego procesu planowania biznesowego. Poprawnie przeprowadzony proces S&OP łączy strategiczne plany biznesu z jego realizacją i przeglądem ich efektywności pod kątem Ciągłego Doskonalenia.
W klasycznym ujęciu proces Sales & Operations Planning można podzielić na pięć podstawowych kroków, do których zaliczają się:
- analiza danych,
- planowanie popytu,
- planowanie podaży,
- wstępne spotkanie S&OP,
- Executive S&OP.
Dlaczego wdrożenie procesu Sales & Operations Planning w organizacji może okazać się dobrą decyzją? Powodów jest wiele, ale jednym z najistotniejszych jest to, że wdrożenie S&OP jest ważnym kamieniem milowym na drodze do celu, jakim jest Skuteczne Planowanie Operacyjne zgodne ze standardami Przemysłu 4.0. Warto podkreślić również, że implementacja procesu Sales & Operations Planning w organizacji może zapewnić jej wiele innych korzyści, takich jak np. optymalizacja procesów decyzyjnych w zakresie zarządzania zapasami.