Szukaj
Close this search box.

Słownik pojęć

Automatyzacja Produkcji

Automatyzacja produkcji to modyfikacja procesów i operacji produkcyjnych poprzez ograniczenie lub zastąpienie fizycznej pracy ludzi (czasem również umysłowej), pracą urządzenia lub systemu wykonującego działanie samoczynnie, automatycznie i powtarzalnie bez udziału człowieka lub z jego ograniczonym udziałem. Większość spotykanych dziś maszyn produkcyjny jest de facto automatem o różnym poziomie skomplikowania. Dziś często automatyzacja jest utożsamiana z elementem cyfryzacji – dodaniem do istniejących urządzeń rozwiązań pozwalających na zbieranie i wysyłanie danych on-line z i do urządzenia. Procesem, który często idzie w parze z automatyzacją, jest robotyzacja produkcji – celami działań podjętych w ich ramach są wzrost wydajności oraz poprawa jakości produkowanych towarów.

Automatyzacja produkcji – co to jest? W zrozumieniu, czym jest automatyzacja produkcji, z pewnością pomoże jej definicja. Wynika z niej, że automatyzacja produkcji jest dążeniem do wykorzystania potencjału maszyn w ramach różnego rodzaju procesów wytwórczych oraz wdrożenia rozwiązań dostosowanych do potrzeb linii produkcyjnej. W nowoczesnych zakładach produkcyjnych dużą rolę odgrywają systemy automatyzacji produkcji, które mają za zadanie usprawnić realizowane procesy.

Istotną kwestią w kontekście automatyzacji produkcji jest odciążenie pracowników od konieczności wykonywania powtarzalnych, niekiedy monotonnych czynności. Wdrożenie automatycznych rozwiązań pozwala zapobiec różnego rodzaju ludzkim błędom, które mogłyby wystąpić podczas wykonywania tych czynności. Należy zaznaczyć, że ważnym zadaniem stojącym przed organizacją jest nie tylko automatyzacja linii produkcyjnej, ale także wykorzystanie automatyzacji do usprawnienia administracyjnej części procesu produkcyjnego, do której zalicza się między innymi zbieranie danych czy rozliczanie wykonanej produkcji.

Automatyzacja produkcji przynosi organizacji wiele wymiernych korzyści. Zanim je przedstawimy, musimy zauważyć, że automatyzację powinna poprzedzać optymalizacja procesów produkcyjnych. W innym wypadku automatyzacja i robotyzacja nałożone na procesy będą pogłębiać występujące w nich nieefektywności.

Jakie korzyści może dać automatyzacja produkcji? Do najistotniejszych zalet tego rozwiązania można zaliczyć takie aspekty jak m.in.:

  • zwiększona rentowność produkcji, związana z redukcją kosztów,
  • wzrost wydajności produkcji,
  • optymalizacja zasobów,
  • wzrost efektywności planowania i zarządzania produkcją,
  • poprawa jakości produkcji,
  • wzrost zadowolenia klientów,
  • redukcja zatrudnienia.

Więcej na ten temat przeczytasz tutaj.

Wyszukaj inne słowo

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Indeks