Harmonogramowanie produkcji jest procesem często utożsamianym z planowaniem produkcji, jednak nie są to tożsame zagadnienia. Z czego może więc wynikać zrównywanie obu pojęć? Jedną z przyczyn może być specyfika danej firmy – przykładowo w firmie realizującej strategię produkcyjną MTS (Make-to-Stock), zarówno proces harmonogramowania produkcji, jak i planowanie produkcji może odbywać się równolegle na poziomie Działu Planowania. W porównaniu z planowaniem produkcji harmonogramowanie cechuje się jednak znacznie wyższym poziomem szczegółowości. W efekcie harmonogram produkcji stanowi uszczegółowienie planu produkcji i jest narzędziem służącym do jego realizacji.
Istotą harmonogramowania jest budowa i wdrożenie metod pozwalających na sprawną realizację planów produkcyjnych poprzez precyzyjne dobieranie zasobów, np. przy zachowaniu parametrów technicznych, wielkości serii produkcyjnych, optymalizacji kolejki operacji i wielu innych. Do stabilizacji efektywności harmonogramowania produkcji wykorzystuje się systemy klasy APS, czyli z ang. Advanced Planning and Scheduling.
Dlaczego harmonogramowanie produkcji jest tak istotne? Stanowi ono istotne wsparcie w zarządzaniu skomplikowanymi systemami produkcyjnymi oraz w utrzymaniu płynności operacyjnej. Skuteczne planowanie operacyjne, w tym wchodzące w jego skład harmonogramowanie produkcji, pozwalają osiągnąć cel, jakim jest optymalizacja procesów produkcyjnych, obejmująca m.in. redukcję kosztów operacyjnych, minimalizację strat oraz częstotliwości przestojów, a także wzrost wydajności pracy.