Szukaj
Close this search box.

Słownik pojęć

Inspekcja

Czym jest inspekcja oraz jakie są jej zadania? W organizacjach produkcyjnych mianem inspekcji określa się czynność obsługową (serwisową), która polega na przeprowadzeniu okresowego sprawdzenia stanu technicznego urządzenia lub jego części składowej. Charakterystyczne dla inspekcji jest to, że odbywa się ona często w konkretnie wskazanych punktach kontrolnych.

Jaki jest cel przeprowadzania inspekcji w organizacji produkcyjnej? Jej podstawowym zadaniem jest identyfikacja potencjalnych problemów i zaawansowanych potrzeb serwisowych. Wśród tych potrzeb należy wyróżnić między innymi różnego rodzaju naprawy oraz wymiany części. Prawidłowo i systematycznie realizowana inspekcja pozwala utrzymać ciągłość pracy urządzeń oraz wydajność produkcji. Dzięki niej można zapobiegać nieplanowanym przestojom oraz spadkom efektywności, które wywoływane są przez awarie wyposażenia zakładu. Wpływa to bardzo korzystnie na obszar, jakim jest optymalizacja procesów realizowanych w firmie produkcyjnej.

Sposób implementacji inspekcji w danym przedsiębiorstwie produkcyjnym zależy w dużej mierze od tego, jaką przyjęto strategię utrzymania ruchu. Dla przykładu, firmy stosujące tzw. prewencyjne utrzymanie ruchu realizują inspekcje w regularnych odstępach, które są wyznaczane na podstawie charakterystyki oraz awaryjności danego urządzenia. Te okresy można modyfikować, w zależności np. liczby przepracowanych godzin przez daną maszynę czy liczbę wyprodukowanych przez nią wyrobów.

Wyszukaj inne słowo

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Indeks