Profesjonalny audyt wewnętrzny w erze Przemysłu 4.0 jest zagadnieniem, z którym powinna zapoznać się każda firma pragnąca przejść ewolucję do Fabryki Przyszłości. Dlaczego jego rola jest tak istotna? Fundamentalne znaczenie, jakie ma audyt wewnętrzny w Przemyśle 4.0, można wyjaśnić najprościej w następujący sposób: punktem wyjścia do wprowadzenia skutecznych modyfikacji w zakresie funkcjonowania przedsiębiorstwa, jego infrastruktury i procesów, jest odpowiednie zdiagnozowanie aktualnej sytuacji, w jakiej znajduje się firma, a także identyfikacja obszarów wymagających usprawnienia oraz wyznaczenie optymalnych kierunków zmian. Efektywną metodę pozwalającą na weryfikację obecnego stanu organizacji oraz określenie aspektów, które należy w niej poprawić i rozwinąć, stanowi audyt wewnętrzny, obejmujący zarówno część technologiczną, jak i procesową.
W niniejszym artykule przeanalizujemy rolę, jaką odgrywa audyt wewnętrzny w erze Przemysłu 4.0. Wyjaśnimy m.in.: czym jest audyt wewnętrzny w firmie dążącej do osiągnięcia statusu Fabryki Przyszłości, jaką metodologię wykorzystuje się w celu jego przeprowadzenia, na jakie kroki można go podzielić, kiedy warto się na niego zdecydować, a także jak wygląda kompleksowy audyt wewnętrzny w wykonaniu specjalistów z firmy Entra Group.
Audyt wewnętrzny w erze Przemysłu 4.0 – na czym polega?
Obecna sytuacja rynkowa skłania wiele firm do poważnego zastanowienia się nad wejściem na drogę transformacji cyfrowej. W wielu przypadkach podjęcie takiej decyzji jest konieczne, by móc pozostać konkurencyjnym i harmonijnie się rozwijać. Co istotne, związane z transformacją cyfrową zmiany dotyczą nie tylko sfery technologicznej – wręcz przeciwnie, obejmują one również inne kluczowe obszary, takie jak m.in. kultura organizacji, kompetencje ludzkie czy procesy biznesowe. Aby organizacja mogła efektywnie zaadaptować się do standardów wyznaczanych przez Przemysł 4.0 oraz realia rynkowe, musi precyzyjnie zaplanować swoją ewolucję. Proces transformacji cyfrowej nie może przebiegać w oderwaniu od np.:
- wizji firmy,
- wyznaczonych kierunków rozwoju firmy,
- celów strategicznych firmy,
- obecnego stanu firmy, a także problemów, z jakimi boryka się w konkretnych obszarach.
Błędy popełnione m.in. w wyborze ścieżki rozwojowej i związanych z nią zmian organizacyjnych lub w zakresie racjonalnego określenia kosztów planowanych zmian mogą doprowadzić do fiaska projektów transformacyjnych. O skali wyzwań, z jakimi musi zmierzyć się firma decydująca się na ewolucję cyfrową, świadczą dane PMI, zgodnie z którymi zaledwie 26% wdrażanych projektów daje efekt, który można określić mianem pełnego sukcesu.
Powstaje więc pytanie: jak zwiększyć szanse na to, aby organizacja udanie przeszła drogę transformacji cyfrowej i dotarła do wyznaczonego celu, jakim jest stanie się Fabryką Przyszłości? Podobnie jak w przypadku wielu innych podróży, tak i tutaj niezbędna jest odpowiednia mapa. Nie mamy tu oczywiście na myśli starannie wykonanego dzieła sztuki kartograficznej, tylko Mapę Drogową Cyfrowej Transformacji, pełniącej funkcję planu transformacji firmy w kierunku Przemysłu 4.0. O tym, jak taką mapę przygotować, z czego się ona składa i co zawiera, pisaliśmy szerzej w poniższych artykułach:
- „Proces budowy oraz rola map drogowych cyfrowej transformacji”,
- „Transformacja cyfrowa – co to jest i jakie wyróżnia się jej cele?”.
Zagadnienie, jakim jest Mapa Drogowa Cyfrowej Transformacji, przywołujemy w tym miejscu nieprzypadkowo. Pierwszym krokiem do jej opracowania jest bowiem analiza stanu obecnego i identyfikacja potrzeb – a jak wspomnieliśmy we wstępie, narzędziem umożliwiającym realizację tych dwóch zadań jest profesjonalny audyt wewnętrzny, zrealizowany z pomocą zewnętrznych konsultantów. Poza nim istotne role w procesie weryfikacji aktualnej sytuacji firmy i określenia obszarów wymagających usprawnień odgrywają:
- weryfikacja strategicznych celów organizacji z top managementem, w celu ustalenia kierunków zmian,
- analiza danych i wskaźników KPI (kluczowych wskaźników efektywności), której głównym celem jest identyfikacja wąskich gardeł i innych problemów, z jakimi mierzy się firma,
- rozmowy z pracownikami i klientami mające na celu rozpoznanie i zrozumienie ich doświadczeń i oczekiwań,
- obserwacje realizacji swoich zadań przez pracowników.
Czym jest audyt wewnętrzny w Przemyśle 4.0?
Dogłębny audyt wewnętrzny w erze Przemysłu 4.0 ma bardzo istotne znaczenie dla przygotowania Mapy Drogowej Cyfrowej Transformacji, a w konsekwencji dla zwiększenia zwiększenia szans na udaną ewolucję firmy do Fabryki Przyszłości. Jest to kompleksowy proces oceny, który ma na celu przede wszystkim:
- weryfikację aktualnego stanu organizacji, w tym m.in. jej infrastruktury technologicznej, procesów biznesowych oraz kultury organizacyjnej,
- identyfikację obszarów, które wymagałyby usprawnienia,
- dostarczenie rzetelnych danych, na podstawie których wyznaczone zostaną kierunki rozwoju oraz priorytetowe projekty związane z transformacją cyfrową.
Profesjonalnie przeprowadzony audyt wewnętrzny pozwala na przeanalizowanie aktualnej sytuacji przedsiębiorstwa pod wieloma względami, także tym związanym z pozycją firmy na rynku w porównaniu z konkurencją. Stanowi punkt wyjścia do rozpoczęcia dalszych działań na rzecz:
- sporządzenia dopasowanej do potrzeb danej firmy Mapy Drogowej Cyfrowej Transformacji,
- opracowania i wdrożenia zmian nie tylko w obszarze cyfryzacji, ale także przygotowania i implementacji usprawnień procesowych oraz organizacyjnych.
Dojrzałość cyfrowa organizacji – jak ją rzetelnie ocenić? Metodologia ADMA
Przystępując do tworzenia części diagnostycznej Mapy Drogowej Cyfrowej Transformacji, należy zdecydować, między innymi, jaka metodologia zostanie wykorzystana do wykonania rzetelnej i skutecznej diagnozy dojrzałości cyfrowej firmy. W Polsce dojrzałość cyfrową organizacji bada się najczęściej, korzystając z metodologii ADMA. Na czym ona polega?
Metodologia ADMA, której nazwa wywodzi się od angielskiego pojęcia Advanced Manufacturing (Zaawansowana Produkcja), jest innowacyjną koncepcją, opracowaną na zlecenie Komisji Europejskiej w 2018 roku. Badanie ADMA przeprowadzone w firmie z użyciem narzędzia, jakim jest „Ankieta samooceny – skan ADMA”, pozwala na weryfikację i analizę poziomu cyfrowej dojrzałości przedsiębiorstwa produkcyjnego, ze szczególnym uwzględnieniem firm z sektora MŚP. Prawidłowe przeprowadzenie tego badania z pomocą podmiotu pełniącego funkcję zewnętrznego konsultanta daje rzetelne odpowiedzi na pytania dotyczące gotowości organizacji do efektywnej implementacji rozwiązań Przemysłu 4.0. Zapewnia również informacje niezbędne do:
- skutecznego sporządzenia Mapy Drogowej Cyfrowej Transformacji,
- wdrożenia wybranych inicjatyw w rzeczywistości zakładowej.
W jaki sposób dojrzałość cyfrowa organizacji jest oceniana podczas badania ADMA? Chcąc przeprowadzić test dojrzałości cyfrowej przedsiębiorstwa z wykorzystaniem metodologii ADMA, należy wiedzieć, że definiuje ona siedem następujących obszarów transformacji.
- Zaawansowane technologie produkcyjne – weryfikacji podlega to, jak przebiega wprowadzanie w fabryce nowoczesnej infrastruktury produkcyjnej. Firmy, które chcą stać się Fabrykami Przyszłości, samodzielnie opracowują urządzenia biorące udział w najważniejszych fazach produkcji i pozwalające budować przewagę konkurencyjną na rynku.
- Fabryka cyfrowa – jeśli mowa o tym obszarze transformacji, ocenie podlega stopień wykorzystania technologii cyfrowej do przekształcania rozwijanych produktów oraz procesów w realne wyroby, systemy lub usługi. Kluczową rolę w tym przypadku odgrywa jakość wsparcia gwarantowanego pracownikom w postaci cyfrowych i zintegrowanych procesów. Uwagę zwraca się również m.in. na precyzję gromadzenia danych w czasie rzeczywistym. Po jednokrotnym wprowadzeniu ich do systemu mają być one pobierane automatycznie przez inne systemy i wykorzystywane w celu kreowania nowych informacji.
- Fabryka ekologiczna – dojrzałość cyfrowa organizacji wiąże się także w dużym stopniu z ekologicznym charakterem produkcji. Niesie on za sobą korzyści nie tylko w zakresie dbałości o planetę, ale także m.in. redukcji kosztów, budowy wizerunku odpowiedzialnej społecznie firmy czy minimalizacji ryzyka związanego z zaopatrzeniem w surowce i energię. Przedsiębiorstwo przechodzące pozytywnie test dojrzałości cyfrowej w tym obszarze wyróżnia się elastycznym systemem produkcyjnym, który ma u swych podstaw wysoką dostępność surowców i materiałów pomocniczych, optymalizację ich zużycia oraz korzystanie z odnawialnych źródeł energii.
- Kompleksowa inżynieria zorientowana na klienta – metodologia ADMA skupia się również na ocenie tego, w jakim stopniu firmy koncentrują się przy tworzeniu swoich usług, produktów czy procesów na oczekiwaniach klientów. Rozwiązaniami mającymi pomóc przedsiębiorstwom adekwatnie odpowiadać na potrzeby swoich odbiorców są m.in. wirtualne narzędzia i modele symulacyjne czy optymalizacja procesów dążąca do maksymalizacji efektów w całym łańcuchu wartości.
- Organizacja skupiona na człowieku – dojrzałość cyfrowa organizacji objawia się również w stosowanych przez nią działaniach na rzecz osiągnięcia odpowiedniego poziomu zaangażowania personelu. Wśród wyzwań, przed którymi stoi pracodawca, można wyróżnić m.in.: stworzenie pracownikom optymalnej przestrzeni do samorozwoju oraz umiejętnego wykorzystywania swoich talentów i pomysłów w realiach zakładowych. Kluczowe role w tworzeniu organizacji skupionej na człowieku odgrywają kompetentni liderzy i pozostali przełożeni. Są oni odpowiedzialni za ocenę pracy zarządzanych przez siebie zespołów i wspieranie każdego z podwładnych w harmonijnym rozwoju.
- Inteligentna produkcja – firmy dążące do osiągnięcia statusu Fabryki Przyszłości powinny w inteligentny sposób wykorzystywać potencjał ludzki i technologiczny organizacji. Sposobem na osiągnięcie tego celu jest wdrożenie tzw. samouczącego się systemu produkcji. Aby przedsiębiorstwo mogło zostać dobrze ocenione w badaniu ADMA pod kątem tego obszaru, powinno wyróżniać się skoncentrowanym na kliencie, niezawodnym modelem produkcyjnym, który jest realizowany w zdigitalizowanej i zautomatyzowanej hali produkcyjnej.
- Otwarta fabryka skoncentrowana na łańcuchu wartości – nowoczesne przedsiębiorstwa powinny dążyć do tworzenia sieci związanych ze sobą podmiotów, które wspólnie generują i integrują zasoby wiedzę oraz kompetencje, a następnie wykorzystują je do współtworzenia nowych rozwiązań. Tworząc sieciowe organizacje z partnerami, firma zwiększa swoje możliwości innowacyjne i ma możliwość dzielenia się z innymi przedsiębiorstwami zarówno wiedzą i umiejętnościami, jak i wnoszonym kapitałem czy ponoszonym ryzykiem.
Test dojrzałości cyfrowej organizacji w postaci badania ADMA pozwala na jej ocenę pod kątem wszystkich siedmiu wyżej wymienionych obszarów. W każdym z obszarów firma zostaje oceniona w skali od 1 do 5 (dokładność do jednej setnej). Aby w danym obszarze przedsiębiorstwo spełniało kryteria Fabryki Przyszłości, musi otrzymać przynajmniej 4 na 5 punktów.
Jak przebiega badanie ADMA w firmie? Pierwszy etap badania polega na tym, że liderzy głównych obszarów w organizacji wypełniają kwestionariusz ADMA. Zebrane w nim informacje są później stopniowo pogłębiane – odpowiadają za to zewnętrzni specjaliści, którzy przeprowadzają szczegółowe wywiady, a także obserwują i analizują różne procesy w przedsiębiorstwie. Efektem tego jest specjalne zestawienie, które zawiera m.in.:
- oceny poszczególnych obszarów transformacji wprowadzone do kwestionariusza przez przez przedstawicieli organizacji,
- oceny dokonane przez konsultantów zewnętrznych,
- charakterystyczną dla Fabryki Przyszłości notę 4, która pełni funkcję punktu odniesienia,
- wartości luk technologicznych dla poszczególnych obszarów – uzyskuje się je poprzez odjęcie od noty 4 noty przyznanej przez przedstawicieli organizacji.
Aby zestawienie było kompletne, powinno zawierać także informacje dotyczące tego, na poprawie których obszarów należy skupić się w trakcie tworzenia Mapy Drogowej Cyfrowej Transformacji. W jaki sposób ustala się te priorytetowe obszary? Za tę priorytetyzację oraz wybór głównych osi transformacji odpowiedzialni są specjaliści zewnętrzni, którzy dokonują tego:
- na bazie ocen zawartych w zestawieniu,
- na podstawie dyskusji z przedstawicielami organizacji, która poddawana jest badaniu ADMA i chce przejść transformację cyfrową w celu stania się prawdziwą Fabryką Przyszłości.
Z jakich kroków składa się audyt wewnętrzny w Przemyśle 4.0?
Ocena dojrzałości cyfrowej organizacji z użyciem metodologii ADMA wraz z profesjonalnie przeprowadzonym audytem wewnętrznym odgrywają kluczowe role w tworzeniu planu transformacji firmy w kierunku Przemysłu 4.0. Gdy wiadomo już, na czym polega test dojrzałości cyfrowej firmy w postaci badania ADMA, warto przeanalizować to, z jakich kroków składa się zaawansowany audyt wewnętrzny wykonywany w firmach aspirujących do miana Fabryki Przyszłości.
- Identyfikacja i charakterystyka realizacji procesów biznesowych
Pierwszym krokiem realizowanym w ramach audytu wewnętrznego jest identyfikacja tego, w jaki sposób w chwili obecnej realizowane są procesy w różnych obszarach funkcjonowania organizacji. Weryfikacji, opisowi oraz ocenie podlegają nie tylko procesy produkcyjne, ale także m.in.- procesy planowania,
- procesy logistyczne,
- procesy administracyjne.
- Analiza pozycji konkurencyjnej
Kolejnym ważnym etapem podczas audytu wewnętrznego są: analiza produktowa konkurencji oraz analiza pozycji konkurencyjnej. Czynności mające na celu analizę pozycję konkurencyjnej realizuje się, bazując na podstawowych założeniach z zakresu marketing mix (4P – product (produkt), price (cena), place (miejsce) i promotion (promocja)), autorstwa Edmunda Jerome McCarthy’ego. - Analiza technologiczna procesów
Audyt wewnętrzny w erze Przemysłu 4.0 duży nacisk kładzie także na identyfikację potencjału zastosowania nowoczesnych technologii w procesach realizowanych w różnych obszarach funkcjonowania przedsiębiorstwa. W trakcie działań audytorskich analizuje się m.in. procesy produkcyjne, usługowe czy administracyjno-zarządcze pod kątem zastosowania w nich automatyzacji i robotyzacji oraz innych rozwiązań charakterystycznych dla Przemysłu 4.0. Wdrożenie wspomnianych technologii ma za zadanie zwiększyć wydajność tych procesów i przełożyć się na wzrost efektywności całej organizacji. - Analiza wpływu na środowisko
Jak wskazaliśmy wcześniej, jednym z kryteriów wpływających na to, czy dana firma może pretendować do miana Fabryki Przyszłości, jest ekologiczny charakter jej procesów produkcyjnych. W trakcie audytu procesy zachodzące w organizacji, w tym procesy produkcyjne, są analizowane pod kątem ich wpływu na środowisko. - Analiza infrastruktury informatycznej
Audyt wewnętrzny w Przemyśle 4.0 nierozerwalnie wiąże się również z weryfikacją aktualnej infrastruktury informatycznej, w jaką wyposażona jest organizacja. Wykorzystywane przez nią narzędzia IT są oceniane pod wieloma względami, w tym pod kątem możliwości ich zastosowania do automatyzacji i robotyzacji procesów. Weryfikacji może być poddany również aspekt cyberbezpieczeństwa, czyli zagadnienia odgrywającego szczególną rolę w założeniach Przemysłu 4.0. - Analiza dojrzałości cyfrowej oferty produktowej
W ramach tego etapu audytu wewnętrznego ocenia się możliwość wykorzystania rozwiązań i technologii Przemysłu 4.0 w ofercie produktowej przedsiębiorstwa - Charakterystyka modelu biznesowego
Technologie cyfrowe wykorzystywane w firmie aspirującej do miana Fabryki Przyszłości powinny nie tylko odgrywać znaczącą rolę w zakresie usprawniania procesów wewnętrznych, ale także być stosowane w relacjach z kluczowymi partnerami organizacji. Przeprowadzając audyt, należy scharakteryzować to, w jaki sposób w kontaktach z tymi partnerami wykorzystywane są różnorodne rozwiązania cyfrowe oraz jak automatyzacja lub robotyzacja mogą wpływać na współpracę z nimi. - Analiza kompetencji cyfrowych kadr oraz struktury organizacyjnej i zarządzania
Audyt wewnętrzny poprzedzający stworzenie Mapy Drogowej Cyfrowej Transformacji obejmuje również analizę kompetencji cyfrowych kadr oraz struktury organizacyjnej i zarządzania, w szczególności pod kątem kompetencji, które są wymagane do skutecznego wdrożenia automatyzacji i robotyzacji procesów w różnych obszarach firmy. - Analiza kondycji finansowej
Z uwagi na koszty, z jakimi wiąże się transformacja cyfrowa przedsiębiorstwa, w ramach audytu weryfikuje i analizuje się aktualną kondycję finansową organizacji. - Analiza barier zewnętrznych i wewnętrznych
Audyt wewnętrzny przeprowadzany w firmie, która planuje wkroczyć na drogę transformacji cyfrowej, obejmuje również analizę barier zewnętrznych i wewnętrznych rozwoju przedsiębiorstwa w zakresie wdrażania rozwiązań i technologii z zakresu Przemysłu 4.0, ze szczególnym uwzględnieniem automatyzacji i robotyzacji.
Po przeprowadzeniu badania ADMA oraz audytu wewnętrznego należy sformułować wynikające z nich wnioski w postaci syntetycznej oceny dojrzałości cyfrowej przedsiębiorstwa i potencjału do wdrażania rozwiązań z zakresu transformacji cyfrowej oraz Przemysłu 4.0 w celu usprawnienia procesów produkcyjnych i pozaprodukcyjnych w przedsiębiorstwie. W ramach wspomnianych wniosków powinny zostać wskazane zarówno cele ewolucji cyfrowej na poziomie strategicznym, jak i cele transformacji cyfrowej w kontekście bieżących wyzwań, przed którymi stoi organizacja.
Audyt wewnętrzny w Przemyśle 4.0 – kiedy należy go przeprowadzić?
Nie sposób polemizować ze stwierdzeniem, że obecnie firmy pragnące rozwijać się w dynamicznie zmieniającym się otoczeniu biznesowym powinny podążać drogą transformacji cyfrowej. Realia rynkowe sprawiają, że dziś bez cyfryzacji jest się na przegranej pozycji, a utrzymanie konkurencyjności i rentowności organizacji bez wykorzystania nowoczesnych technologii w celu usprawnienia procesów staje się wyjątkowo trudne. Chcąc rozwinąć swoją firmę do poziomu Fabryki Przyszłości, przedsiębiorca powinien starannie zaplanować transformację biznesu w kierunku Przemysłu 4.0. Niezbędnym elementem takiego planu transformacyjnego jest audyt wewnętrzny zrealizowany z pomocą zewnętrznych specjalistów. Jeśli więc przedsiębiorstwo produkcyjne ma się rozwijać na różnych płaszczyznach i nie tylko „nadążać” za konkurencją, ale także stać się jednym z czołowych uczestników tego wyścigu rozwojowego, audyt wewnętrzny połączony z diagnozą cyfrowej dojrzałości organizacji okazują się niezastąpione.
Audyt wewnętrzny w Przemyśle 4.0 jest ważnym zagadnieniem, które powinno zainteresować nie tylko duże firmy planujące wdrażać projekty i inicjatywy związane z transformacją cyfrową, bazując przede wszystkim na własnych zasobach finansowych. Analiza aktualnego stanu organizacji w połączeniu z identyfikacją obszarów wymagających usprawnienia są istotnym procesem także dla firm z sektora MŚP, które chcą skorzystać z funduszy unijnych mających na celu wsparcie transformacji cyfrowej przedsiębiorstw w kierunku Przemysłu 4.0 poprzez m.in. automatyzację i robotyzację procesów. Przeprowadzenie audytu wewnętrznego jest w przypadku wielu programów dofinansowań obligatoryjne i stanowi jeden z elementów decydujących o kwalifikowalności projektu do tego rodzaju programu.
Kompleksowy audyt wewnętrzny w erze Przemysłu 4.0 – ocena przedinwestycyjna w wykonaniu Entra Group
Profesjonalne przeprowadzenie dogłębnego audytu wewnętrznego jest złożonym przedsięwzięciem, które stanowi jeden z pierwszych kroków w procesie tworzenia Mapy Drogowej Cyfrowej Transformacji, będącej kluczowym narzędziem pomagającym firmie w ewolucji do Fabryki Przyszłości. Wykonanie takiego audytu oraz realizacja pozostałych etapów związanych ze sporządzaniem Mapy Drogowej Cyfrowej Transformacji, a także późniejsze wdrażanie wybranych projektów wymaga sporych nakładów finansowych oraz specjalistycznego know-how. Firmy z sektora MŚP, które chcą zapewnić sobie eksperckie wsparcie w przejściu ścieżki transformacji cyfrowej, powinny zainteresować się inicjatywą, jaką są Europejskie Huby Innowacji Cyfrowych (EDIH). Głównym zadaniem EDIH-ów jest zapewnienie przedsiębiorcom kompleksowego wsparcia w skutecznej realizacji takich zadań jak:
- odpowiednie przeprowadzenie procesu transformacji w kierunku Przemysłu 4.0,
- osiągnięcie wysokiej dojrzałości cyfrowej organizacji.
W ramach wsparcia świadczonego na rzecz przedsiębiorstwa przez EDIH zagwarantowane jest stałe doradztwo w wykonaniu doświadczonych ekspertów, którzy specjalizują się w różnych dziedzinach Przemysłu 4.0. Pomoc merytoryczna tych specjalistów jest bezcenna w kontekście szybszego i skuteczniejszego przejścia procesu transformacji cyfrowej. Warto przy tym podkreślić, że katalog usług oferowanych przez EDIH konkretnej firmie jest dopasowany do jej potrzeb i uwzględnia zarówno charakterystykę wspieranego przedsiębiorstwa, jak i jego cele strategiczne.
hub4industry – eksperckie wsparcie w procesie transformacji cyfrowej
Doskonałym przykładem EDIH-u, który wspiera małe i średnie przedsiębiorstwa w optymalnym poprowadzeniu procesu transformacji cyfrowej, jest hub4industry. Za realizację tego projektu odpowiada konsorcjum, którego liderem jest Krakowski Park Technologiczny. Współpracuje on ściśle z grupą Partnerów, wśród których są takie instytucje i firmy jak: AGH, ASTOR, BIM Klaster, Entra Group, ICsec, ImFactory, Politechnika Krakowska, ReliaSol, Sieć Badawcza Łukasiewicz – Krakowski Instytut Technologiczny, T-Mobile, T-Systems.
Na uwagę w przypadku hub4industry zasługuje to, że przedsiębiorcy zainteresowani uczestnictwem w tym projekcie mają do wyboru ponad 60 specjalistycznych usług. Spośród nich firma wybiera te, które najlepiej odpowiadają jej potrzebom. Należy zaznaczyć, że przedsiębiorstwo zakwalifikowane do wzięcia udziału w projekcie hub4industry otrzymają 100% dofinansowania na objęte nim działania. Dzięki wsparciu hub4industry można zapewnić sobie wiele korzyści, w tym m.in. umocnić swoją pozycję na rynku poprzez wdrożenie innowacyjnych rozwiązań, podnoszących produktywność i konkurencyjność firmy.
Co istotne, realizowany przez konsorcjum projekt hub4industry jest współfinansowany przez Komisję Europejską w ramach programu „Cyfrowa Europa” na lata 2021-2027 oraz współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki 2021-2027, Priorytet II, Środowisko sprzyjające innowacjom, działanie 2.22 „Współfinansowanie działań EDIH”.
Jaką rolę w hub4industry odgrywa Entra Group?
Jednym z Partnerów konsorcjum prowadzącego projekt hub4industry jest Entra Group. Jako firma z bogatym doświadczeniem i wiedzą w zakresie oceny i optymalizacji procesów biznesowych oraz transformacji cyfrowej, w ramach naszej specjalizacji w konsorcjum jesteśmy odpowiedzialni za m.in.:
- ocenę przedinwestycyjną, która obejmuje analizę dojrzałości cyfrowej przedsiębiorstwa oraz audyt ogólny procesów Planowania, Produkcji i Logistyki,
- program pilotażowy „Poprawa efektywności wybranego obszaru organizacji”
Nasze kompetencje są cenne w kontekście zapewnienia skutecznego wsparcia firmom, które chcą dążyć do innowacji i poprawy konkurencyjności. Działamy kompleksowo i wykraczamy poza wąskie skupianie się jedynie na warstwie technologicznej – ma to istotne znaczenie, ponieważ pomijanie czynnika ludzkiego i kulturowego w transformacji biznesu prowadzi najczęściej do wyłącznie krótkoterminowych i zupełnie niestabilnych rezultatów.
W odniesieniu do zagadnienia, jakim jest audyt wewnętrzny w erze Przemysłu 4.0, warto szerzej scharakteryzować, na czym polega proponowana przez nas, kompleksowa ocena przedinwestycyjna. Umożliwia ona profesjonalne zaplanowanie zmian związanych z ewolucją firmy do Fabryki Przyszłości. W ramach świadczonych usług nasi eksperci dokonują analizy dojrzałości cyfrowej przedsiębiorstwa oraz realizują audyt ogólny procesów Planowania, Produkcji i Logistyki. Na bazie tych działań wskazywane są obszary, które wyróżnia największy potencjał do wprowadzenia usprawnień. Co istotne, audyt wewnętrzny w naszym wykonaniu cechuje szeroki zakres – nie skupiamy się jedynie na obszarze Cyfryzacji, ale również opracujemy różne rekomendacje dotyczące usprawnień procesowych oraz organizacyjnych.
Kompleksowa ocena przedinwestycyjna zrealizowana przez Entra Group zapewnia szereg cennych korzyści. Jednym z podstawowych profitów wynikających z podjętych w jej ramach działań jest określenie poziomu ogólnej efektywności przedsiębiorstwa. Uzyskiwana jest również fachowa ocena potencjału optymalizacji w oparciu o kluczowe parametry. Rezultatem naszych prac są także projekty poprawy w poszczególnych obszarach funkcjonowania organizacji, a także gotowy plan działania dla etapu wdrożeniowego. Obejmuje on:
- projekty poprawy wraz z wyznaczonymi priorytetami,
- przemyślany harmonogram wdrożenia działań wybranych przez wspierane przez nas przedsiębiorstwo,
- specjalistyczne rekomendacje w zakresie uzasadnionych pod kątem funkcjonalności oraz opłacalności finansowej rozwiązań i technologii Przemysłu 4.0, których implementacja w realiach zakładowych mogłaby zapewnić firmie założone efekty i korzyści.
Warto dodać, że jako etap następujący po wykonaniu oceny przedinwestycyjnej (lub – opcjonalnie – niezależnie od niej) możemy zrealizować dla przedsiębiorstwa korzystającego z naszych usług program pilotażowy „Poprawa efektywności wybranego obszaru organizacji”. Więcej na temat tego programu można znaleźć w zakładce: EDIH na naszej stronie, która jest poświęcona projektowi hub4industry.
Podsumowanie
Firmy pragnące wejść na ścieżkę transformacji cyfrowej i podążać w kierunku Przemysłu 4.0 w celu poprawienia swojej konkurencyjności i zapewnienia sobie możliwości dalszego rozwoju powinny dokładnie zaplanować swoje działania oraz sprecyzować cele transformacyjne do zrealizowania. Narzędziem umożliwiającym właściwe poprowadzenie procesu transformacyjnego jest Mapa Drogowa Cyfrowej Transformacji dopasowana do charakterystyki i potrzeb danego przedsiębiorstwa. Wykonanie takiej mapy jest procesem wieloetapowym, a jednym z pierwszych działań, jakie należy w jego ramach podjąć, jest analiza obecnego stanu organizacji i identyfikacja obszarów, które wymagają usprawnienia. Do realizacji tego zadania niezbędny jest profesjonalnie wykonany audyt wewnętrzny z udziałem zewnętrznych specjalistów. Wiąże się to niekiedy z przedłużającym się procesem poszukiwania odpowiednio doświadczonych ekspertów, a także koniecznością poniesienia sporych kosztów.
Istnieje jednak sposób na to, by z jednej strony zapewnić sobie specjalistyczne wsparcie, a z drugiej wyeliminować wydatki związane bezpośrednio z audytem wewnętrznym – tym sposobem jest udział w projekcie hub4industry. Jednym z Partnerów konsorcjum prowadzącego ten projekt jest firma Entra Group, która oferuje przedsiębiorstwom uczestniczącym w tym EDIH-u różne usługi, w tym m.in. kompleksową ocenę przedinwestycyjną. W jej ramach wykonywana jest analiza dojrzałości cyfrowej przedsiębiorstwa oraz audyt ogólny procesów Planowania, Produkcji i Logistyki. Co istotne, firma zakwalifikowana do wzięcia udziału w projekcie hub4industry otrzyma 100% dofinansowania na objęte nim działania.
Jako Entra Group prowadzimy nasze działania w oparciu o Model by Entra, który składa się z czterech komplementarnych produktów:
- Fit Factory, na który składa się m.in.: Efektywna Organizacja Produkcji czy Optymalna Kontrola Jakości,
- Flow Factory, który współtworzą m.in.: Organizacja Dostaw czy Logistyka Produkcji,
- Focus Factory pozwalający na skuteczne i precyzyjne Planowanie Operacyjne oraz optymalizację zapasów w organizacji,
- Full Factory, w którego skład wchodzą m.in. Kultura Ciągłego Doskonalenia czy Zarządzanie przez wskaźniki.
Co istotne, przedsiębiorcy mogą skorzystać z naszego wsparcia nie tylko na etapie audytu wewnętrznego i analizy dojrzałości cyfrowej organizacji w ramach projektu hub4industry. Zapewniamy możliwość kompleksowej współpracy również przy przygotowywaniu Mapy Drogowej Cyfrowej Transformacji z opcją kontynuacji na etapie wdrażania rozwiązań z zakresu Przemysłu 4.0. Warto podkreślić, że nasza autorska metodologia prowadzenia projektów, czyli Model by Entra, stanowi gwarancję skuteczności procesu wdrożenia oraz jego zgodności z założeniami przewidzianymi w Mapie Drogowej Cyfrowej Transformacji.
Interesuje Cię audyt wewnętrzny oraz diagnoza dojrzałości cyfrowej Twojego przedsiębiorstwa zrealizowane przez wykwalifikowanych specjalistów z dużym doświadczeniem, które będą stanowić punkt wyjścia dla jego transformacji w kierunku Przemysłu 4.0? A może zależy Ci na szerszym zakresie współpracy i zapewnieniu sobie profesjonalnego wsparcia na każdym etapie procesu ewolucji firmy do Fabryki Przyszłości? Niezależnie od tego, jakie są Twoje motywacje, zapraszamy do kontaktu w celu omówienia szczegółów.