Bezpieczeństwo Przemysłowe

Procesy bezpieczeństwa w firmach bazują zwykle na wymogach prawa pracy i BHP. Troszczą się o nie zwykle osoby, którym za cel stawia się egzekwowanie systemu. O ile przeważnie zapewnia to sukces z punktu widzenia organów kontrolnych, o tyle przeważnie systemy te wymagają bezustannej kontroli i „walki” z pracownikami, aby stosowali się do wymogów systemu, który nie jest „żywy”.

W naszym podejściu, będącym bazą dla praktyki Bezpieczeństwo i Środowisko, proponujemy zasadniczą zmianę sposobu zarządzania systemami bezpieczeństwa. Wychodzi ona od koncepcji Bezpieczeństwa Przemysłowego i zakłada, że nie da się „wymusić” stosowania się do zasad bezpieczeństwa. Aby system działał musi być odpowiednio skonstruowany i użyteczny dla osób, które w tym systemie żyją, a wówczas one same widząc sens i rozumiejąc potrzeby będą chciały się do wytycznych i wymogów systemu stosować. Takie podejście stosuje wiele firm na świecie i z naszego doświadczenia jest to jedyne skutecznie działające podejście do bezpieczeństwa, równocześnie niejako automatycznie zapewniające zgodność z wymogami prawa pracy i BHP.

Wdrożenie systemu zaczyna się zawsze od audytu i obserwacji. Na ich bazie oraz w oparciu o ogólny plan wdrożenia praktyki, tworzony jest plan wdrożenia w konkretnym środowisku i sytuacji. Następnie system bezpieczeństwa definiowany jest przeważnie na nowo tak, aby spełniał podstawowe kryterium – odpowiadał na realne potrzeby ludzi i nie utrudniał im życia.

Takie podejście wdrażaliśmy w różnych środowiskach – od kopalni odkrywkowej, przez zakłady metalurgiczne, po produkcję spożywczą. W niektórych z początku spotykaliśmy się ze stwierdzeniami „nie możemy niczego zmienić, bo reguły bezpieczeństwa pisane są krwią”, jednak równocześnie w tych firmach istniała spora wypadkowość, niekiedy wręcz z wypadkami śmiertelnymi. Efektem wdrożenia za każdym razem było radykalne zmniejszenie wypadkowości, uzyskanie zrozumienia ludzi dla wymagań systemu, ich autentyczny udział w zapewnieniu bezpieczeństwa oraz uzyskanie przejrzystości monitoringu zdarzeń na wszystkich poziomach, z najlżejszymi włącznie.


 

powrót
 
kontakt zespół oferta o nas strona główna
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej    Rozumiem